Rodopis – zajímavosti

Vážení příznivci rodopisu,

doufám, že tuto nelehkou dobu zvládáte ve zdraví tělesném i duševním a snad se už brzy dočkáme doby příznivé pro naše setkávání. Zatím alespoň několik informací, které jste za poslední dobu poslali. 

 • Upozornění na zajímavý pořad v úterý 27.4.2021 na ČT 2 ve 13 hodin přeposlal Josef Pešek. K pozdějšímu sledování by to mělo být tady: https://www.ceskatelevize.cz/porady/13319992961-z-kraje-pradeda-a-krale-jecminka/
  Milí přátelé, knihomilové. Zítra, tedy v úterý 27. dubna, na ČT 2 ve 13 hodin Vás zvu ke sledování krátkého dokumentu Z kraje Praděda a krále Ječmínka, režiséra Ivana Stříteského, na kterém jsem se spolupodílel jako scénárista. Není to sice nová knížka, ale relativně nový film z roku 2019; snad i podívání bude pěkné. Jiří Jilík.
 • Pan Rybka poslal k případnému využití přehled rodů. zde>>>
  Vážení kolegové badatelé, jelikož ani koronakrize mne nesvedla k lenošení, dokončil jsem další čtvrtinu rodopisu mé snachy, potažmo nových 82 rodů, z nichž pocházejí mé vnučky. Některé rody mají samozřejmě stejné příjmení jako už ty zpracované, ale jsou z jiné lokality, tentokrát z Drahanské vrchoviny a Hané. Doplnil jsem je do seznamu pro burzu rodů a nabízím je k využití všem z našeho ctihodného spolku, kteří o ně budou mít zájem. Proto žádám o zveřejnění seznamu na našich stránkách.
  Čest bádání!
  M. Rybka
 • Milan Kunst zpracoval sbírku parte, podívejte se zde>>>.
  Dostala se mi do rukou sbírka parte pana učitele Chrastiny z let 1918-1981.
  Nejdřív učil ve Strážnici pak v Malenovicích.
  Přepsal jsem je do excelovské tabulky. Možná někdo uživí.
  Je tam spousta učitelů i doktorů, převážně z Malenovic a Strážnice.
  Pokud bude zájem, můžu naskenovat.
  Milan
 • Náhodně jsem narazila na německé stránky, kde jsem našla dědu totálně nasazeného za války v Německu (jen jeden strojem psaný řádek uvádějící datum pobytu) a také informace o dalším dědovi, který v době války pracoval několik let jako pekař ve vídeňské nemocnici. Jeho složka obsahuje 60 stránek dokumentů – změna místa pobytu ve Vídni, povolenka, že může jet na žně domů, potvrzení o vyučení a další.  Jsou tam i další složky, názvy jsou přeložené automaticky:
  0 – Globální vyhledávač
  1 – Zadržovací dokumenty
  2 – Registrace cizinců a německých obětí perzekuce veřejnými institucemi, pojišťovnami a společnostmi (1939-1947)
  3 – Registrace a spisy vysídlených osob, dětí a pohřešovaných osob
  4 – Zvláštní zařízení a opatření NSDAP
  5 – Pochody smrti, identifikace neznámých mrtvých a nacistické procesy
  6 – Záznamy o ITS a jejích předchůdcích
  7 – Archivy mikroforem (nový materiál / získávání dokumentů)
 
Tak snad už brzy na viděnou. 
Bádání zdar!
Vlaďka

Napsat komentář